W obecnych czasach w wielu miejscach infrastruktura turystyczna rozwinęła się do tego stopnia, że nie ma w nich najmniejszego problemu ze znalezieniem restauracji czy innego lokalu gastronomicznego w którym można zjeść smaczny posiłek. Co jednak zrobić w przypadku, gdy wyjazd planowany jest w taki sposób, że przez kilka dni człowiek pozostaje poza zasięgiem cywilizacji? Rozwiązania są dwa – można przez ten czas żywić się wyłącznie suchym prowiantem albo zainwestować w palnik turystyczny i gotować sobie samemu.
Rodzaje palników turystycznych
W sklepach ze sprzętem turystycznym można znaleźć kilka rodzajów palników. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, który z nich jest najlepszy. Każdy użytkownik ma swoje zdanie odnośnie wydajności każdego z niżej wymienionych produktów. Najpopularniejszy jest palnik gazowy nakręcany. Jest to niewielkie, ale bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające bezpieczne przenoszenie w terenie butli z gazem. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są palniki zintegrowane albo obsługujące różne rodzaje paliwa, dzięki czemu działają również na mrozie.
Na co zwrócić uwagę kupując palnik turystyczny?
Chcąc kupić palnik trzeba wiedzieć w jakich warunkach będzie się go używało. Jeżeli sporadycznie będzie się z niego korzystać podczas letnich wypadów pod namiot na jezioro, to nie trzeba przepłacać i spokojnie można wybrać któryś z tańszych modeli. Jednak gdy w grę wchodzą kilkudniowe zimowe wyprawy górskie, wówczas ogromną rolę odgrywa wydajność i niezawodność palnika. W takich przypadkach lepiej jest sięgnąć po sprzęt z wyższej półki – www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/camping/palniki-i-lampy.html.