Skarpety dla sportowców

Powstaje dziś wiele różnego typu akcesoriów, czy też części garderoby, które rzekomo w genialny sposób mają poprawiać sprawność sportowców. Większość z nich nie działa wcale lub tez ich działanie jest mocno ograniczone. Jednym z wyjątków zdają się być natomiast nowoczesne skarpety kompresyjne, wynalazek, który może się okazać naprawdę przełomowy.

Długie skarpety biegaczy

Warto nieco bliżej przyjrzeć się zawodom biegaczy rywalizujących na najwyższym poziomie. Dzisiaj właściwie wszyscy uczestnicy takich zawodów mają bardzo długie, mocno obciśnięte na nodze skarpety. Są to właśnie skarpety kompresyjne. Dlaczego jednak biegacze, a często także sportowcy zupełnie innych specjalności tak chętnie korzystają z tych skarpet?

Rzecz w tym, że realnie wpływają one na sprawność, wytrzymałość oraz regenerację organizmów sportowców. Dzieje się to tylko dzięki temu, że skarpety są obciśnięte na nodze. W mięśniach łydek znajdują się bowiem żyły, które reagują na uciśnięcie mocniejszymi skurczami, czyli innymi słowy szybszym przetaczaniem krwi.

Wzmożona aktywność układu krwionośnego prowadzi do usprawnienia odżywiania mięśni. Poza tym, również tlen przemieszcza się po organizmie zdecydowanie szybciej. Zjawiska te prowadzą ostatecznie do usprawnienia pracy mięśni. Dodatkowo, z racji tego, że mięśnie lepiej oddychają, nie brakuje w nich tlenu. Brak oddychania beztlenowego sprawia natomiast, że w mięśniach nie powstaje kwas mlekowy, więc nie ma tez popularnych zakwasów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odzież sportowa i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *